3 - Rulandské modré
Rulandské modré se u nás začalo pěstovat od 14. století zásluhou Karla IV. Ve Francii je nezbytnou součástí vín s označením Champagne.
Původ
Tato světoznámá starobylá odrůda pochází z Francie. Nejstarší zmínky o pěstování této odrůdy spadají už do 4. století v oblasti Burgundska, odkud se hojně rozšířila do dalších evropských zemí. U nás se začala pěstovat od 14. století údajně díky Karlu IV. Původ odrůdy není úplně známý. Jedna teorie říká, že rodiči mohou být Tramín červený a Mlynářka (Pinot Meunier), další možností je, že Rulandské modré vzniklo z pupenové mutace pinotových odrůd. Ve Francii se pěstuje zejména v oblastech Burgundska a Champagne, dále se pěstuje např. v Německu, Švýcarsku, severní Itálii, Rakousku, Austrálii, Severní i Jižní Americe. Do Státní odrůdové knihy byla zapsána v roce 1941. Největší zastoupení má v podoblasti Velkopavlovické a Mikulovské, v Čechách pak na Mělnicku a Litoměřicku.
Jak ho poznáme?
Odrůda raší raně, kvete v první polovině června, bobule zaměkají začátkem srpna a hrozny se sklízí obvykle koncem září až začátkem října. Hrozen se vyznačuje poměrně malou až střední velikostí a válcovitým tvarem, je hustý až velmi hustý. Bobule jsou malé a kulaté. Slupka je tenká, tmavě modrá s jemným voskovým ojíněním. Dužnina je řídká, bez antokyanových barviv, případně s jejich velmi nízkým obsahem. Odrůda je středně bujného růstu s malými až středně velkými, obvykle pětilaločnatými listy. Listová čepel bývá lehce zvlněná. Stopkový výkrojek je lyrovitý, otevřený, případně mírně překrytý.
Pro vinohradníky
Rulandské modré vykazuje střední až nižší odolnost proti napadení plísní révy a padlí révy. Středně odolává napadení plísní šedou a sprchávání. Vyšší citlivost představuje také vůči virové svinutce révy. Citlivé je na jarní mrazíky, zimním mrazům odolává středně dobře. Na polohy je Rulandské modré poměrně náročné. Ideální jsou svahy s jižní orientací, nejlépe střední části svahu s dostatečnou intenzitou slunečního svitu. Nejvhodnější jsou půdy hlinitopísčité, záhřevné, dostatečně hluboké, a ne příliš vlhké. Dobře snáší i vápenité půdy. Výnos hroznů bývá spíše středně vysoký, cukernatost v moštu lze očekávat naopak vysokou.
Pár slov k vínu
Víno je typicky světle rubínové až cihlově červené barvy. Ve vůni můžeme najít ostružiny, lesní jahody, sušené švestky, povidla, kouřové tóny. Chuť bývá plná, lehce kořenitá, s jemnými tříslovinami a jemnou kyselinkou. Je vhodné nechat vína z této odrůdy dostatečně vyzrát, např. v barikových sudech. Hodí se také k dlouhodobé archivaci. Rulandské modré je ve Francii nezbytnou součástí pro výrobu vín s označením Champagne.
K jakému jídlu se hodí
V gastronomii vhodně doplní pečenou drůbež, lososa, skopové maso nebo zvěřinu. Ideálně se snoubí také s plísňovými a zrajícími sýry, případně s čokoládovými moučníky.
Zajímavosti
Název Pinot je odvozen ze slova pin, což ve francouzštině znamená borovice pinie, neboť šišce z této borovice se hrozen svým tvarem a velikostí trochu podobá.
Značka: RM
Známé také jako: Pinot noir, Burgundské modré, Burgunda modrá, Černá Ranka, Roučí modré
Mezinárodní názvy: Pinot noir