2 Tramín červený
Tramín červený je prastará odrůda aromatického typu. Setkat se s ním můžete téměř ve všech vinohradnických oblastech Evropy.
Původ
Jedná se prastarou odrůdu neznámého původu a křížení. Název je pravděpodobně odvozen od obce Tramin (nyní Termeno) nacházející se v italském jižním Tyrolsku. Ačkoli odtud odrůda zřejmě nepochází, z dochovaných historických pramenů je zřejmé, že se zde hojně pěstovala už v 15. století. Také ve Francii jsou dochovány písemné zmínky o jeho pěstování již ve 14. století, dodnes jsou zejména proslulé Tramíny z Alsaska. V České republice byla zapsána do Státní odrůdové knihy v roce 1941. Pěstuje se téměř ve všech vinohradnických oblastech Evropy, u nás nejvíce v Mikulovské a Velkopavlovické podoblasti, vyšší zastoupení má také v Čechách.
Jak ho poznáme?
Odrůda raší koncem dubna a kvete začátkem června. Hrozny dozrávají většinou až začátkem října. Hroznové střapce jsou malé až středně velké a husté, u základu třapiny rozvětvené. Bobule je malá až středně velká, kulatá, s růžovočervenou, případně šedočervenou barvou slupky. Růst je středně bujný. List bývá malý až středně velký, tmavozelený, okrouhlý, tří až pětilaločný s jemně zvlněnou horní a lehce plstnatou spodní částí. Řapíkový výkrojek bývá mírně otevřený, případně překrytý. Internodia jsou krátká.
Pro vinohradníky
Odrůda vykazuje dobrou odolnost proti zimním i jarním mrazům. Středně odolává plísni révy a šedé hnilobě, avšak méně odolný je proti napadení padlím révy. Pro pěstování Tramínu červeného jsou nejvhodnější jižní a jihovýchodní závětrné svahy, neboť odrůda má vysoké nároky na teplo. Také na půdní podmínky je náročná. Vhodné jsou hluboké, úrodné, lehce záhřevné půdy s nižším obsahem vápníku. Řez révy je dobré provádět na delší tažně. Výnos hroznů bývá nižší, cukernatost v moštu naopak vyšší.
Pár slov k vínu
Víno je zlatožluté barvy. Ve vůni tohoto aromatického vína se objevují květinové tóny, často dominuje čajová růže, dále pak tropické ovoce, koření a med. V chuti bývá víno plné, extraktivní, s nižším obsahem kyselin a často s vyšším obsahem zbytkového cukru. Z této odrůdy se vyrábí také ledová či slámová vína. Může být vhodné k archivaci.
K jakému jídlu se hodí
Může být vhodný jako aperitiv. Pokud má vyšší zbytkový cukr, skvěle doplní moučníky, ovocné saláty, plísňové sýry nebo játrové paštiky. Suchá vína z této odrůdy je vhodné párovat s rybami a mořskými plody nebo pečenou drůbeží.
Zajímavosti
Tato historický významná odrůda se často podílela na vzniku mnoha evropských odrůd.
Značka: TČ
Známé také jako: Gewürztraminer, Tramín, Prinč červený, Livora červená, Drumín, Libora, Ryvola
Mezinárodní názvy: Gewürztraminer