Domů » Seznam míst » 20 Veltlínské červené rané

20 Veltlínské červené rané

Hovorany | Body výletní trasy
Veltlínské červené rané nebo-li "Večerka" pochází z Dolního Rakouska. Vzniklo náhodným křížením odrůd Sylvánské zelené a Veltlínské červené.

Původ

Tato historická odrůda pochází pravděpodobně z Dolního Rakouska, kde se dodnes hojně pěstuje. Veltlínské červené rané vzniklo náhodným křížením odrůd Sylvánské zelené a Veltlínské červené. Kromě Rakouska se pěstuje také u nás, na Slovensku a v Maďarsku. Do Státní odrůdové knihy bylo v České republice zapsáno v roce 1952. Obecně je tato odrůda spíše na ústupu. Na Moravě se pěstuje nejvíce ve Znojemské podoblasti, v Čechách pak na Litoměřicku. 

Jak ho poznáme?

Rašení a kvetení nastává středně raně, bobule zaměkají začátkem srpna, hrozny dozrávají v druhé polovině září. Hrozen se vyznačuje střední až větší velikostí a kuželovitým tvarem, je hustý a u základu třapiny obvykle křídlatý. Stopka je krátká. Bobule jsou malé až středně velké, kulatého tvaru a světle červené, případně tmavě růžovofialové barvy. Odrůda roste středně bujně až bujně. Typický list je středně velký až velký, tmavě zelené barvy, obvykle výrazně pětilaločnatý, výkroje bývají středně hluboké. Řapíkový výkrojek je otevřený a lyrovitého tvaru.

Pro vinohradníky

Veltlínské červené rané poměrně dobře odolává zimním mrazům, jarními mrazy nebývá příliš často poškozováno. Vykazuje střední až nízkou odolnost k houbovým chorobám. Středně odolná je odrůda ke sprchávání. Z virových onemocnění ji napadá nejčastěji roncet a svinutka. Je citlivý na vápenité půdy, které způsobují chlorózy. Riziko představuje také savý hmyz a ptáci. Na lokalitu a půdu nemá vysoké nároky. Vhodné jsou středně těžké, ne příliš úrodné a sušší sprašové a kamenité půdy. Nevhodné jsou hluboké, přehnojené a příliš vlhké půdy. Doporučuje se řez na delší tažně. Výnos hroznů lze očekávat střední, cukernatost v moštu bývá obvykle středně vysoká až vysoká.

Pár slov k vínu

Víno je zlatožluté barvy. Ve vůni můžeme najít tóny černého bezu, tropického ovoce či mandlí. Chuť je plná, vyvážená, jemně ovocitá s pikantní kyselinkou, kořenitostí a chlebovinkou v dochuti. Víno je vhodné konzumovat jako mladé. Je jednou z povolených odrůd pro výrobu Svatomartinského vína.

K jakému jídlu se hodí

Víno se skvěle snoubí se studenými předkrmy, krémovými polévkami a s pečenou kachnou nebo husou.

Zajímavosti

Další z možných názvů „Babovina“ vychází z příjmení tehdejšího ředitele vinařské školy v Klosterneuburgu (August Wilhelm von Babo), který se podílel na jejím rozšíření.

Značka: VČR
Známé také jako: Večerka, Babovina, Babův hrozen, Malvasia, Malvazinka, Malvažské rané, Ryvola červená, Skorý červený Muškatel, Červený Cynifál
Mezinárodní názvy: Veltliner Frührot

Máte dotaz?

Napište nám. Co nejdříve se vám ozveme zpátky.

    Chráněno službou reCAPTCHA. Google ochrana soukromí a smluvní podmínky.