19/B Rulandské bílé
Tato historická odrůda pochází z Francie a rozšířil ji kupec Johann Seger Ruland, kterému vděčí za svůj název.
Původ
Jedná se o historickou odrůdu původem z Francie, kde se pěstuje už od 14. století. Vzniklo jako pupenová mutace z odrůdy Rulandské šedé. Ve Francii se pěstuje zejména v oblasti Alsaska, Burgundska, Champagne a Chabli. Kromě Francie se pěstuje také v dalších vinohradnických oblastech Evropy. K nám se dostala z Dolního Rakouska a do Státní odrůdové knihy byla zapsána v roce 1941. U nás ji najdeme ve všech vinohradnických podoblastech, zejména ve Slovácké a Mikulovské.
Jak ho poznáme?
Rašení nastává středně pozdně, kvetení poměrně raně, bobule zaměkají kolem poloviny srpna a hrozny dozrávají obvykle koncem v první polovině října. Hrozny bývají malé až střední velikosti, husté a válcovitého tvaru. Bobule jsou menší až střední velikosti, kulatého tvaru, světle žlutozelené barvy s jemným voskovým ojíněním, případně zlatavě žluté s nahnědlým líčkem u ideálně vyzrálých hroznů. Dužnina je tekutá a jemná. Typický list je středně velký, okrouhlý, tří, případně pětilaločnatý s výrazným středním lalokem, tmavě zelený, ze spodní strany jemně chloupkatý. Řapíkový výkrojek je široce otevřený ve tvaru písmene V.
Pro vinohradníky
Rulandské bílé vykazuje nízkou až střední odolnosti proti houbovým chorobám, náchylné je také na virové onemocnění svinutky. Poměrně dobře odolává zimním mrazům i stresům v důsledku sucha. Jarní mrazíky představují riziko s ohledem na termín rašení révy. Na polohy je odrůda náročná. Nejvhodnější jsou horní části dobře osluněných mírně svahovitých jižně orientovaných pozemků. Ideální jsou půdy záhřevné, vododržné, hlinité. Dobře snáší také vyšší obsah vápníku v půdě. Doporučuje se řez na delší tažně. Výnos lze očekávat středně vysoký, cukernatost v moštu bývá poměrně vysoká.
Pár slov k vínu
Barva vína je zelenožlutá s nazlátlými odlesky. Vůně může připomínat lipový květ, citrusové plody, přezrálé hrušky, lískové oříšky, med, u vyzrálého vína pak čerstvý chleba. Chuť je plná, harmonická s příjemnou kyselinkou. Tato odrůda se hodí také pro výrobu přívlastkových výběrů vyšších kategorií nebo pro výrobu šumivých vín.
K jakému jídlu se hodí
Víno z odrůdy Rulandské bílé skvěle doplní pokrmy z ryb, krémové polévky, různé druhy mas a paštiky. Také skvěle podtrhne chuť zrajících.
Zajímavosti
Odrůdu Rulandské bílé rozšířil kupec Johann Seger Ruland, kterému vděčí za svůj název. Českým specifikem ovšem je, že jsou takto pojmenovány i Rulandské modré a bílé.
Značka: RB
Známé také jako: Pinot blanc, Burgundské bílé, Burgunda bílá, Roučí bílé
Mezinárodní názvy: Pinot blanc